ALETHEİA

Yürütücü: İsmail Kocataş

 

Katılımcı Sayısı:10

 

Aletheia, Antik Yunan kökenli bir kelimedir. Heidegger'in sürekli değindiği kelime Yunan' da "açığa çıkarmak" "hakikatin açığa çıkması" demektir.

 

 ''Atölye kendini bilginin doğanın içerisinde gizli olduğu kabulü ile kurmuştur. Aynı zamanda doğa ile kurulacak olan ilişki ve karşılaşma anı bilginin kendisidir. Böylece “bilgi” toplanamaz, ayırt edilemez, başlıklar ile alta üste alınamaz bir biçimde yeniden tanımlanmıştır. Bilgi, bizim süreksiz olan doğa ile karşılaşma anımız ve orada ki yaşam faaliyetimizdir. Böyle bir bilgi elle tutulamaz, ancak içsel bir şekilde kişinin(öznenin) kendisi olabilir.''

Düzce Köyü atölyenin yürütücüsü olarak görülüp, köyden birşeyler öğrenebilmenin yolları ve ortamının kurulması amaçlandı. Köyün farklı yerlerinde süreli yerleşik yaşama geçilip, tartışmalar yapıldı.

 

Doğa ve yer ekseninde tartışmalar geçmişte yapılan tartışmaları köye taşıyarak, zihinlerimizin biriktirdiği kelimeleri tekrardan dökerek değil; kavramların anlamlarını köyde var olma anında Düzce Köyünün ilişkilerinden köye katılma çabası ve zihinlerin geçici kuvvetiyle damıtmak atölye tartışmalarının ana eksenidir.

''Hiçbirşey; kurumuş derenin yatağı ile, mandalina bahçelerine su taşıyan damlalıkların toprağı yırttığı yarıklar ile, nar ağacının  gövdesin de kök salan çiçeklenmiş bitki ile geçirdiğimiz vakitten-yaşadığımız andan daha değerli değil.''

 

Atölyenin sonuç ürününe buradan

erişebilirsiniz.

10
10

press to zoom
9
9

press to zoom
1
1

press to zoom
10
10

press to zoom
1/10