ASKIDA KOZA

Yürütücüler: Melodi Simay Acar, Özgür Kavurmacıoğlu

 

Katılımcı Sayısı:6

 

Hayatta izlediğimiz yolda hepimiz, kendimizi güvende hissettiğimiz mekanlar düşlemez miyiz? Kendimizi kendimiz gibi hissetmeyi, ve çevremizle ilişkilenmeye kısa süreli odaklanarak, düşüncelerimizi özgürce ifade edebilecek miyiz? Yolu sıfırladığımızda, zamana ve hıza gözlemci olmayı deneyimlemek, hayatta ilk karşılaşılan farkındalıktır. Peki gerçekten yolu sıfırlamak mümkün mü, ya da sıfırladığımızı düşünsekte yolun hep devam ettiğinin farkında mıyız?

Askıda koza yapım sürecinde; doğa gözlemiyle form, fonksiyon ve strüktür kavramlarını sorgulanıp, bunun sonucunda 1/1 ölçekli kozalar tasarlanıp üretilecektir. Kozalar, katılımcının kendini keşfetmesi, algılarını doğaya ve diğer katılımcılara karşı açması, düşünmesi, tartışması, dinlemesi ve en önemlisi özgür bir zihinle denemesi sonucu ortaya çıkacaktır.

Atölyenin amacı; doğadaki hız ve zaman ile oluşumları gözlemlemek(biyomimitik), form fonksiyon ilişkisi kurmak, birleşim detaylarını incelemek ve doğadaki dengeyi irdelemek.

Tart, Tartış, Gözle, Topla, Tasarla, Üret, Türet = Süreç tasarımı

-Doğal parametreleri keşfettirerek tasarımları yönlendirmek -Gerilim ve bütünsellik kavramları ile oluşmuş, bedenimizin yapısını da tarifleyen tensegrity model alıştırmaları ve denge etüdleri yaptırmak -İplerle dengede askıda koza tasarımı ve 1/1 ölçekli uygulama NOT: Dijital çizim olmayacaktır bu yüzden öğrencilerin eskiz yapabilecekleri çizim kağıtları ve kalemlerini getirmeleri gerekmektedir. 4+1 günlük bir workshop olacaktır. +1 gün deneyimlemek ve tartışmak üzerinedir.