39077355_1975411736082095_52475962520481

 

DENEYİMLENEBİLİR YAKLAŞIMLAR
YÜRÜTÜCÜLER: DUHAN ÖLMEZ, ONUR DURSUN, 

MUSTAFA AZADEN

 

Ütopya, yıllardır tanımlandığı gibi "yok-ülke", hayali yer gibi kavramlarla anılır. Her zaman kavramsal bir düzlemde kalan olgu, zihinlerde oluşturulan bir görselden öteye gidememiştir. Ancak insanlık her geçen gün var olmayanları daha çok hayal etmeye, hayal edilmiş olanları daha çok öngörmeye, öngörülenleri daha çok planlamaya ve planlananları farklı araçlarla gerçekleştirmeye başladı. düşüncelerimiz ve üretimlerimiz, ayakları basmadığı ölçüde ütopik denildi ve hiç deneyimlenemedi. Algımızın sınırlarını zorlayan bu yaklaşımlar üretildiyse de soyut olarak kaldı, maketleri yapıldı, üzerinde düşünüldü, konuşuldu ancak gerçek anlamda içinde bulunulmadı.
Günümüz teknolojisiyle mimari mekan oluşturma pratikleri değişmeye başlamış, yanında mekanı deneyimleme imkanlarının da gelişmesine olanak tanımıştır. Kafa açıcı bir tasarım sürecinin sonu olan 3 boyutlu ütopya kolajları, teknolojinin bize sunduğu imkanlarla çok hızlı bir biçimde yaşanabilir, görülebilir ve algılanabilir hale getirilmektedir. Sanal gerçeklik teknolojisi sayesinde gerçeküstü olan bu mekanları deneyimleyenler, mekanı oluşturma amacımızı daha etkili şekilde ortaya koyabilirler.

Atölye kurgusu içerisinde, katılımcıların içinde bulundukları köyün tamamının veya belli bir kısmının dijital araçlarla manipüle edilerek gerçeküstü elemanlarla nasıl birer ütopyaya dönüștürüleceğini irdelemesi beklenmektedir. Sonrasında bu fikirler 3 boyutlu kolaj oluşturma tekniğiyle sanal ortamda üretilip, akıllı telefonlar ve sanal gerçeklik gözlükleriyle kurgulanacak, revize edilecek ve tekrar tekrar tasarlanacaktır.Atölyenin ürünleri, oluşturulan tasarım veya kolajlardan ziyade, bunların deneyimlenmesi süreci olacaktır.