SEFERİHİSAR//TURGUT KÖYÜ

Turgut köyü, 2004 yılı itibariyle yaklaşık 154 haneli ve  295 nüfuslu bir köydür.Köy  ilçe merkezine 9 km uzaklıktadır. Köy ekonomisinde narenciye ve büyükbaş hayvancılık ön plandadır. Bunun yanında tarımda enginar yetiştiriciliği de yapılmaktadır.Turgut köyü tipik bir Ege köyü özelliği göstermekte olup,oldukça mistik bir havası bulunmaktadır.

2016 yılı itibarıyla Turgut köyünde ‘Lavanta Hasat Şenliği’ yapılmaya başlanmıştır. 2015 yılında dikimi yapılan arazilerin haziran ayında yapılan şenliğinde başka bir tarımın mümkün olabileceği vurgulanmıştır. Lavanta sabunu, lavanta yağı, lavanta çayı gibi ürünlerin üretildiği etkinlikte, açılan standlar katılanların büyük ilgisini çekmiştir. Lavanta haşatında köylüler çalışmayıp, yapılan bu işi tamamıyla Seferihisar belediyesi üstlenmiştir.. Lavantaların toplanması ve  satılması şenlik zamanı olmuştur.

Köylerin en önemli çekim noktalarından biri olan köy kahvesi Turgut köyünün meydanını tanımlar. Lavanta şenliğinde de standların kurulduğu , hıdrellezin kutlandığı, düğünlerin yapıldığı diğer köylerden gelen insanların da  buluştuğu bu meydan bir toplanma mekanı olarak kullanılır.

Barış İçin Müzik’ vakfının ‘Barış İçin Müzik Köy Orkestraları’ projesinin ilk üretim ayağı Turgut köyü olmuştur. Ülke çapında kurulması istenen köy orkestraları sisteminin ilk ayağı olan köyde çocuklara verilecek müzik eğitimin yanında , bir enstrüman yapım atölyeside yapılması beklenmektedir.Temel amacı mümkün olduğu kadar fazla çocuğa karşılıksız müzik eğitimi olanağı sağlamak ve barışın sesini müzikle duyurmak olan vakıf, Turgut köyü çocuklarınında içinde bulunduğu bir orkestrayla kısa zamanda konser vermeyi planlamaktadır.

Turgut köyünde köy pazarı kurulmaz. Halk Salı ve Cuma günleri seferihisarda kurulan pazara gider.

 

Köyde yaklaşık 30 öğrenci vardır.

Turgut köyünde kamp yapacağımız ana mekan köyün kullanılmayan köy okulu ve bahçesidir. Okul ,giriş holüyle bağlantılı bir büyük ve iki küçük sınıftan oluşur. Okul haricinde depo olarak kullanabileceğimiz tek katlı bir yapı bulunur. Köy meydanına on dakika yürüme mesafesindeki okul köyün içinde ama konumunun yüksekliğinden dolayı köyden ayrılmış vaziyettedir.

 

Bizler yapılacak atölyelerin köy ile bağlantı kurmasını, halkla ve çocuklarla doğrudan veya dolaylı yönden bağ kurmasını önemsiyoruz. Bu sebeple atölye mekanları okul ve çevresinde olacağı gibi köye dağılan bir kurguda düşünülebilir.

Köyün ana geçim kaynağı büyükbaş hayvancılık ve mandalina yetiştiriciliğidir. Umulanın aksine hayvanlar köye dağılmaz ,köyde sürekli hareket halinde olan çobanların varlığını göremeyiz. Hayvanlar geniş arazilerin çevrelendiği ahırların içindedirler.

 

Köyde okuldan da görülebilen bir tekne yapım atölyesi vardır. Şu an yapım aşamasında olup yakında açılacak olan marangozun ise etkinlik sürecinde oluşabilecek teknik sorunlar için bir çözüm olabileceği öngörülmüştür.